Nadmierna ilość żelaza i manganu należy do najczęstszych problemów, z którymi borykać muszą się posiadacze własnych ujęć wodnych, na przykład w postaci studni głębinowej. Na szczęście pierwsze symptomy wysokiego zażelazienia wody można łatwo rozpoznać, dzięki czemu możliwe jest poradzenie sobie z tym kłopotem. Zazwyczaj nadmiar żelaza oraz manganu objawia się obecnością brązowych zacieków na elementach łazienkowej armatury oraz zmienionym, nieprzyjemnym smakiem i zapachem wody, a także żółtymi plamami na wypranych ubraniach. 

Żelazo w wodzie może szkodzić zdrowiu

Jednak woda z nadmierną ilością żelaza i manganu może być jeszcze bardziej niebezpieczna, ponieważ szkodzi zdrowiu i przyczynia się do uszkodzeń instalacji wodnej oraz podłączonych do niej urządzeń AGD. Bardzo często woda ze studni głębinowej posiada charakteryzuje się przekroczoną ilością żelaza i manganu.

Problemy to skutecznie rozwiązać można jedynie stosując odpowiedni odżelaziacz wody. W tym celu należy upewnić się, że wybrany rodzaj złoże zagwarantuje działanie systemu w przypadku konkretnej wody. Nierzadko zdarza się bowiem, że niektóre z teoretycznych rozwiązań mogą nie znajdować swojego zastosowania w praktyce.

Poczytaj więcej o odżelaziaczach na https://www.zestudni.pl/odzelaziacze-wody/

Czego używać do usuwania żelaza i manganu z wody?

W przypadku rozwiązań domowych, do usuwania żelaza oraz manganu stosowane są specjalne, odżelaziacze i odmanganiacze wody. Zwykłe zmiękczacze nie są w stanie sobie poradzić ze zbyt wysokim stężeniem tych pierwiastków, w związku z czym nierzadko ulegają zatkaniu.

Wówczas najlepiej przeprowadzić usuwanie żelaza za pośrednictwem katalize ze wstępnym napowietrzaniem. W procesie tym żelazo jest wymieniane oraz usuwane razem z siarkowodorem na etapie płukania, a następnie regeneracji. Wiele złóż filtracyjnych umożliwia usunięcie znacznych ilości żelaza i manganu, na przykład dość popularnym jest Birm. Warto przyjrzeć się bliżej odżelaziaczom i odmanganiaczom polskiej marki Ecoperla: Ecoperla Sanitower, Ecoperla Ironitower, Ecoperla Oxytower.

Powyższe odżelaziacze wody marki Ecoperla posiadają aż 10 lat gwarancji! Tak dobre warunki świadczą o trwałości zastosowanych komponentów. Warto wziąć to pod uwagę przy doborze odpowiedniego urządzenia filtracyjnego.