Choć sterylizacja promieniowaniem najczęściej kojarzy nam się z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego, to nie jest to jedyna metoda.

Promieniowanie jonizujące

Ta metoda jest znacznie mniej uniwersalna niż sterylizacja wykorzystująca promieniowanie UV. Sam bowiem fakt, że wykorzystywane są w niej izotopy emitujące promieniowanie gamma, takie jak choćby izotopy kobaltu sprawia, że nie jest ona dostępna dla przeciętnego człowieka. Są jednak zastosowania, w których sterylizacja promieniowaniem ultrafioletowym nie wystarcza. Promieniowanie jonizujące sprawdza się dużo lepiej choćby przy sterylizacji różnego rodzaju medycznych wyrobów jednorazowego użytku, takich jak strzykawki czy igły. Wysoce efektywna jest ta metoda także w przypadku sterylizowania różnego rodzaju produktów leczniczych czy kosmetyków, a nawet materiałów transplantacyjnych.

Znajdź swoją lampę UV do uzdatniania wody ze studni na https://www.krainawody.pl/6-lampy-bakteriobojcze

Wszechstronność ultrafioletu

Pomimo tego, że w swojej niszy promieniowanie jonizujące jest świetne do efektywnej sterylizacji, to trudno sobie wyobrazić, że metoda ta będzie wykorzystywana choćby do takich celów jak sterylizacja wody ze studni. Jeśli zatem mamy bakterie w wodzie, których chcemy się pozbyć- to pozostaje nam powrót do tradycyjnego sterylizowania z wykorzystaniem promieni UV.