Jeśli w Twojej wodzie znajduje się żelazo, masz prawdopodobnie również problem z manganem. Jakie problemy może powodować wysokie stężenie tego pierwiastka. Czy jest szkodliwy dla zdrowia?

Skąd bierze się mangan w wodzie?

Mangan to metal, który w wodzie występuje naturalnie jako efekt rozpuszczania minerałów w skałach magmowych i osadowych. Wysokie stężenie manganu bywa też wynikiem przedostawania się do wody zanieczyszczeń pochodzących z zakładów przemysłowych. Przeczytaj: Woda ze studni – zalety i wady jej użytkowania.

Co oznacza mangan w wodzie dla Twojego zdrowia i domu?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określa maksymalne dopuszczalne stężenie manganu w wodzie na poziomie 0,05 mg Mn/l. Podana norma nie została jednak wyznaczona ze względu na szkodliwość manganu dla zdrowia. Stężenie manganu na tym poziomie jest optymalne dla utrzymania instalacji oraz podłączonych do niej domowych sprzętów w dobrym stanie.

Po czym poznać, że woda zawiera duże stężenie manganu?

Poza dość wyraźnymi zmianami organoleptycznymi (zapachem, smakiem i kolorem), mangan w wodzie daje się we znaki także pod innymi względami. Zamanganiona woda może odbarwiać ceramikę w łazience i ubrania podczas prania. Wpływa również na obniżenie wydajności instalacji oraz sprzętów AGD. Pod wpływem wody z dużą ilością manganu może dochodzić do przedwczesnych awarii.

Jak usuwać mangan z wody?

Usuwanie manganu jest znacznie trudniejsze niż eliminacja żelaza z wody. Mangan trudno się bowiem wytrąca. Wbrew pozorom, im większe jest stężenie tego metalu w wodzie, tym łatwiej się go pozbyć. Należy jednak zaznaczyć, że jest to proces wymagający specjalistycznych technik uzdatniania wody.

Odmanganiacze z serii polskiego producenta Ecoperla Sanitower to jeden z najlepszych sposobów na duże przekroczenia manganu oraz żelaza w wodzie. Działają wydajnie, niezależnie od jej składu. Warto jednak pamiętać, że konieczny jest montaż ocynkowanego zbiornika hydroforowego, a co za tym idzie, niezbędne jest dodatkowe miejsce na jego montaż.