Czysta woda to towar na wagę złota. W czasach dzisiejszych, gdy wodę trzeba oszczędzać, ponieważ jest jej coraz mniej, należy zwrócić uwagę na jej czystość i przydatność do spożywania.

Całą wodę, jaką zużywa się w gospodarstwach domowych, zakładach przemysłowych, a nawet tę padającą z chmur czyli deszcz, oczyszcza się w oczyszczalniach miejskich. Tam, w wyniku skomplikowanych procesów filtracyjnych i chemicznych, wodę przystosowuje się z powrotem do zużycia. Oczywiście jest to tylko jakaś część wody, ponieważ spory procent, nie nadaje się do ponownego obiegu.

Samodzielne uzdatnianie wody

W najlepszej sytuacji są gospodarstwa posiadające własne ujęcia wody. Studnie z napływającą wodą są zazwyczaj zawsze dostępne i świeżą wodę można mieć w każdej chwili. Wystarczy tylko sprawdzić czy nie jest skażona jakimiś bakteriami i można ją dowolnie używać.

W małych gospodarstwach domowych przydadzą się takie urządzenia jak stacja wielofunkcyjna, odżelaziacz wody, lampa bakteriobójcza lub kompaktowa stacja wielofunkcyjna.

Które urządzenie wybrać?

Urządzenia te pomogą uzdatnić wodę, w momencie podejrzewania jej o jakiekolwiek zanieczyszczenia. Najbardziej przydatna będzie lampa bakteriobójcza, która dzięki promieniowaniu UV szybko pozbędzie się drobnoustrojów, a przy tym nie zmieni smaku wody.

Innym urządzeniem jest odżelaziacz wody, który wyłapie wszystkie związki żelaza, napowietrzy wodę i porządnie ją przefiltruje.

Najlepszym z urządzeniem jest stacja wielofunkcyjna. Oprócz filtracji zapewni wodzie odpowiednią twardość.