Ultrafioletowe lampy bakteriobójcze nazywane są również sterylizatorami. Urządzenia te znajdują swoje zastosowanie w procesach przeprowadzanych w celach dezynfekcyjnych wody. Lampa bakteriobójcza opiera swoje działanie na wykorzystaniu promieniowania UV o odpowiedniej długości fali. 

Jak działa promieniowanie UV na bakterie?

Promieniowanie to absorbowane jest przez genetyczne struktury mikroorganizmów, przyczyniając się do zniekształcenia ich kodu DNA. W efekcie niemożliwy jest proces jego odtworzenia. Zniszczeniu ulega nie tylko samo DNA, ale również elementy takie jak błona komórkowa, enzymy, białka czy lipidy. Sterylizacja wody za pomocą promieniowania ultrafioletowego jest bardzo skuteczna, dzięki czemu metoda ta jest powszechnie stosowana w celu usunięcia z cieczy rozmaitych bakterii, wirusów, pasożytów, glonów i grzybów.

Więcej na ten temat dowiesz się na https://www.klarsan.pl/dom/lampy-bakteriobojcze/

Skuteczne zwalczanie bakterii z wody

Bakteriobójcze działanie dawki promieniowania zależy przede wszystkim od rodzaju niszczonych mikroorganizmów oraz ich formy. Znacznie mają również skupiska, w których występują drobnoustroje oraz ich ewentualna obecność na zawiesinach. Zazwyczaj najodporniejsze są pasożyty oraz zarodniki bakterii, a najtrudniejsze w dezynfekcji są wody mętne. Odpowiednia dawka promieniowania jest jednak w stanie zabić nawet 99,99% wszystkich stanowiących zagrożenie dla ludzkiego zdrowia mikroorganizmów.