Mangan i żelazo w wodzie mogą mieć szkodliwy wpływ nie tylko na instalację wodną i urządzenia, ale przede wszystkim na zdrowie człowieka. Dlatego też problem, jakim jest odżelazianie wody, nadal pozostaje istotnym i warto zdawać sobie sprawę z tego, jak walczyć ze zbędnymi substancjami, które zanieczyszczają nam wodę. Niewiele osób wie, że zbyt wysoki poziom żelaza w wodzie może powodować powstawanie nowotworów czy zawał serca.

Często zapominamy, że organizm składa się 80% z wody i nie dbamy o jakość tej, którą spożywamy. Jest to poważny błąd. Jak widać zanieczyszczona żelazem woda może powodować nie tylko uszkodzenia urządzeń domowych, ale przede wszystkim może mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie. Warto wziąć to pod uwagę. Każdy z nas choć raz w swoim życiu widział lekko brunatną ciecz o dziwnym smaku i zapachu, która miała być wodą. Nie każdy jednak zdawał sobie sprawę, że za taki stan rzeczy odpowiada żelazo w wodzie i że spożywanie jej może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Jeżeli korzystamy w głównej mierze z wody doprowadzanej przez dostawcę, odżelazianie wody nie jest naszym problemem. Dzieje się tak ze względu na zaostrzenia i przepisy, których wprowadzenie miało na celu zagwarantowanie nam jak najlepszej, najzdrowszej wody. Inaczej sprawa ma się w momencie, gdy korzystamy z wody ze studni lub z innego, nieprzebadanego przez SANEPID ujścia. Wówczas odżelaziacz wody może okazać się koniecznością. Zgodnie z rozporządzeniem, żelazo w wodzie nie powinno przekraczać 0,2 mg Fe/l, niestety – woda ze studni prawie zawsze ma tę wartość przekroczoną. Na szczęście dostępne są różne metody, które pozwalają na zredukowanie ilości żelaza w wodzie.

Najprościej mówiąc, odżelaziacz wody ma za zadanie zamienienie rozpuszczonej postaci żelaza na związki nierozpuszczalne, które można usunąć w procesie sedymentacji i filtracji. Podstawowe procesy, jakie składają się na odżelazianie wody to: napowietrzanie, alkalizacja, sedymentacja, filtracja i dezynfekcja. Choć wielu z nas prawie nic to nie mówi, naszym celem jest uzyskanie czystej, nadającej się do spożywania wody, która nie będzie miała żadnego negatywnego wpływu na nasze ciało. Chcąc zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych, pierwszym krokiem może być sprawdzenie czy woda, którą spożywanie jest najlepszej jakości. Warto pamiętać, że żelazo w wodzie to nie tylko uszkodzone urządzenia gospodarstwa domowego czy brązowe smugi, ale również problemy zdrowotne.

Na szczęście żyjemy w czasach kiedy mamy dostęp do najnowszych technologii usuwających z wody żelazo jak i mangan. Więcej o tych urządzeniach możesz poczytać na stronie jednego z największych polskich dystrybutorów zarówno odżelaziaczy jak i odmanganiaczy pod adresem https://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Odzelaziacze/74 .