Mimo że jest zaliczane do pierwiastków niezbędnych do życia, żelazo w wodzie jest substancją zupełnie niepożądaną. Choć jednym z efektów jego bytności są brązowe, brudne zacieki na przyborach sanitarnych, ważniejszą i groźniejszą kwestią jest negatywny wpływ na nasze zdrowie. Odżelazianie wody ma na celu pozbycie się tego pierwiastka i pozostawienie wody czystszej i zdrowszej.

Aby żelazo w wodzie przestało być problemem, należy zamienić jego rozpuszczoną formę w związki nierozpuszczalne, a następnie zahamować je za pomocą odpowiedniego filtra. W tym celu warto zainwestować w odżelaziacz wody. Usuwanie żelaza z wody wymaga jednak bardzo precyzyjnego określenia stopnia zanieczyszczenia wody.

Jak odpowiednio dobrać odżelaziacz wody? Kluczową kwestią jest przepływ i skład wody, gdyż producenci mają obowiązek podać w charakterystyce produktu pojemność redukcyjną żelaza. Warto również pamiętać, że maksymalny odstęp pomiędzy regeneracjami nie powinien być dłuższy niż dwa tygodnie. W przeciwnym razie będzie to niekorzystne dla złoża i może spowodować jego sklejanie.

Problem żelaza w wodzie to przede wszystkim problem osób, które korzystają ze studni. Korzystając głównie z wód dostarczanych przez kogoś, mamy pewność, że są one przebadane i zgodne z normami. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego problemu.