Proces usuwania zanieczyszczeń z wody najczęściej kojarzony jest z pozyskiwaniem wody głębinowej. Równie skutecznie można również poprawiać walory zdrowotne i smakowe wód powierzchniowych. Szkodliwe związki mogą być usuwane z wody poprzez stosowanie odpowiednich urządzeń. Odmanganiacze wody są jednymi z nich.

Mangan w wodzie może być szkodliwy zarówno dla zdrowia jak i stanu urządzeń AGD. Najczęściej występuje w postaci tlenku manganu, w towarzystwie innych zanieczyszczeń. W ten sposób, może dochodzić do powstawania siwych, czarnych lub brunatnych plam np. na wannie lub tkaninach, które są ciężkie do usunięcia.

Obecność manganu w wodzie może również być szkodliwa dla osoby pijącej taką wodę. Złe samopoczucie i problemy żołądkowe mogą być objawami spożycia wody ze zbyt dużą ilością manganu. Odmanganiacz wody może zapobiec takiej sytuacji. Urządzenie wyposażone w złoże filtracyjne skutecznie usuwa związki odpowiedzialne za twardość wody, jak również mangan. Zasada działania odmanganiacza zależna jest od rodzaju zastosowanego złoża filtracyjnego.

Chcąc poprawić jakość wody warto zainwestować w odmanganiacze. Tego typu urządzenia bardzo dobrze sobie radzą z zanieczyszczeniami, przez co stan wody będzie dużo lepszy.