Żelazo w wodzie jest bardzo częstym problemem posiadaczy własnego ujęcia wody. Czym objawia się wysokie stężenie żelaza? Przede wszystkim nieprzyjemnym smakiem wody, specyficznym zapachem, ale również brązowymi zaciekami na wannie czy innych urządzeniach gospodarstwa domowego. Choć te wszystkie kwestie są dość nieprzyjemne, najgorszą rzeczą jest fakt, że żelazo w wodzie może przyspieszyć rozwój nowotworu czy podnieść ryzyko zawału serca.

Zanim zdecydujemy się na odżelazianie wody, pierwszym krokiem powinno być przeprowadzenie badania pozwalającego na stwierdzenie jaka ilość pierwiastka znajduje się w wodzie. Badania takie najlepiej wykonać w najbliższym SANEPID-zie bądź w akredytowanym laboratorium i ich koszt waha się do 150 zł.

Wszyscy wiemy, że „jesteś tym, co jesz” i nie sposób z tym dyskutować, pożywienie jest istotną częścią naszego życia. Ale równie ważną kwestią jest to, że „jesteś tym, co pijesz”. Na szczęście coraz częściej mamy tego świadomość a także wiedzę w jaki sposób poprawić jakość wody, którą spożywamy. Pozbycie się żelaza z wody ma korzystny wpływ zarówno na jej smak, jak i właściwości. Warto głębiej zainteresować się tym tematem, zwłaszcza, jeżeli nie korzystamy z wody od konkretnego dostawcy.

Gdy mamy pewność, że to żelazo w wodzie jest problemem, należy zakupić odżelaziacz wody. Samo odżelazianie wody możemy podzielić na trzy zasadnicze fazy: utlenianie, osadzanie i wypłukiwanie. Istotnym jest, aby zamontowana pompa charakteryzowała się odpowiednią wydajnością i mocą, co przekłada się na prędkość przepływu wody.

Jednym z podstawowych procesów jakim poddaje się wodę, przed tym aż trafi do naszych domów i miejsc pracy, jest uzdatnianie. Gdzie między innymi poprzez specjalne filtry wstępnie jest redukowana ilość żelaza w wodzie. Odżelazianie wody ma także pozytywny wpływ na żywotności sprzętów korzystających z wody. Należy pamiętać o tym, że nie każda stacja uzdatniania wody pracuje na nowoczesnym sprzęcie i zdarzają się awarię. Dodatkowo, w przypadku niektórych sieci wodnych woda może się zanieczyścić zaraz po opuszczeniu miejsca gdzie była uzdatniana.