Woda pitna powinna być pozbawiona wszelkich substancji chorobotwórczych, aby można było o niej powiedzieć, że jest bezpieczna dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Dlatego wody mogące zawierać bakterie i wirusy muszą być poddawane dezynfekcji.

Dezynfekcja wody za pomocą lamp UV

Okazuje się, że nawet woda, która pochodzi z pozornie czystego źródła może być zanieczyszczona bakteriologicznie i przez to stać się przyczyną groźnego zatrucia. Zwłaszcza, jeśli pochodzi z ujęcia powierzchniowego, lub płytkiej studni. Sterylizacja wody ze studni to bardzo istotna sprawa, której nie należy bagatelizować. Naświetlanie wody światłem ultrafioletowym (dezynfekcja przy pomocy lampy UV) jest metodą sterylizacji, która nie wprowadza żadnych substancji chemicznych. Ponadto ten rodzaj sterylizacji nie zmienia również ani smaku ani zapachu uzdatnianej wody. Z racji faktu, że nie wprowadza się do niej żadnego środka chemicznego, nie grozi również przedawkowaniem środka dezynfekującego.

Jak działa ten sposób dezynfekcji wody?

Promieniowanie UV ma na celu przede wszystkim unicestwić wszelkie groźne wirusy i bakterie, które w tej wodzie mogą się znajdować. Promieniowanie ultrafioletowa przerywa łańcuch DNA i bakterie w wodzie zostają unicestwione.