Najczęstszym zanieczyszczeniem, na jakie możemy się napotkać, są związki żelaza. Żelazo w wodzie występuje najczęściej w postaci siarczanu żelazawego lub wodorowęglanu, a w wodach z rejonów zalesionych czy bagiennych, może występować w połączeniu ze związkami organicznymi.  Żelazo w wodzie jest problemem, na który możemy napotkać się w wielu gospodarstwach domowych. Efektem tego jest nieprzyjemny zapach i smak wody oraz fakt, że jej właściwości pozostawiają wiele do życzenia. W takiej sytuacji odżelazianie wody jest koniecznością a zakup odżelaziaczy jedynym rozwiązaniem.

Skąd jednak możemy wiedzieć, że żelazo w wodzie jest także naszym problemem? Przede wszystkim biorąc pod uwagę specyficzny smak i zapach, nie sposób to pominąć. Możemy również wykonać proste doświadczenie polegające na napełnieniu 3/4 litrowego słoika, zakręceniu go i energicznym wstrząśnięciu. Jeżeli  po dwóch dniach na dno opadnie żółtobrązowy nalot, zalecane jest odżelazianie wody.

Choć obecnie większość z nas korzysta z wody od dostawcy, warto pamiętać, że istnieje również taki problem związany z żelazem i manganem. Zwłaszcza, gdy wybieramy się na wakacje na wieś, trzeba wiedzieć, że często woda, jaką znajdziemy w studniach nie została przez nikogo przebadana i może być dla nas zwyczajnie szkodliwa.

Odżelazianie wody ma na celu utlenienie jonów żelaza i wytrącenie jego związków w procesie sedymentacji i filtracji. W tym celu montowany jest odżelaziacz wody, który praktycznie bez naszego wkładu w cały proces, radzi sobie z usunięciem żelaza z wody.

Odżelaziacz wody ma za zadanie zamienić rozpuszczone związki żelaza, które znajdują się w wodzie, na związki nierozpuszczalne, a następnie zahamować je w złożu filtracyjnym. Składa się on ze zbiornika z włókien szklanych oraz wysokowydajnego złoża o właściwościach katalitycznego utleniania związków żelaza. Ponadto jednym z elementów jest elektroniczna bądź elektromechaniczna głowica sterująca procesem filtracji.

Odżelazianie wody to problem, który może dotyczyć przede wszystkim wód podziemnych i głębinowych. Na szczęście osoby, które na co dzień korzystają z lokalnego systemu wodociągowego nie muszą martwić się obecnością podanego związku, gdyż dostarczana woda musi spełnić odpowiednie wytyczne.

Warto jednak pamiętać, że spożywanie nieprzebadanej wody może powodować wiele zagrożeń dla zdrowia a nawet życia. Dlatego też zanim zdecydujemy się na korzystanie ze studni, warto przebadać tę wodę.