To, czy woda jest twarda czy miękka zależy od stężenia, jakie osiągają rozpuszczone w niej pierwiastki chemiczne, takie jak magnez czy wapń. Im ich stężenie jest wyższe, tym woda jest twardsza.

Kiedy woda jest miękka a kiedy twarda?

Wyróżniamy kilka poziomów twardość wody. Za wodę miękką uznaje się tą, która zawiera 100-200 miligramów węglanu wapnia (CaCo3) na decymetr sześcienny. Woda średnio twarda zawiera 200-350 mg CaCo3/dm3, woda twarda zawiera 350-500 mg CaCO3/dm3, natomiast woda bardzo twarda charakteryzuje się stężeniem na poziomie wyższym od 550 mg CaCO3/dm3.

Twarda woda w domu i jej negatywne skutki

Twarda woda trudniej zwilża wszystkie powierzchnie, wskutek czego trudniej jest za jej pomocą czyścić zabrudzone powierzchnie. Ponadto osłabia ona działanie środków piorących oraz innych detergentów powodując, że ich zużycie jest większe. Wyprane w twardej wodzie ubrania są bardziej sztywne, materiały mniej przyjemne w dotyku.

Skutkiem stosowania twardej wody jest również szybsze zużycie urządzeń, w szczególności cieplnych – kotłów grzewczych, ale także grzałek w pralkach i zmywarkach. Powoduje ona zarastanie kamieniem kotłowym rur, wymienników, kotłów, zaworów mieszających, podgrzewaczy wody użytkowej, baterii łazienkowych, zaworów kulowych i w efekcie zmniejszenie ich wydajności. Może też prowadzić do uszkodzenia i zniszczenia urządzeń.

Powszechny problem

Problemy z twardą wodą są dość powszechne, jednak na szczęście istnieją sposoby na twardą wodę – i te domowe i bardziej zaawansowane.