Każdy z mieszkańców naszej planety marzy o dobrej i zdrowej wodzie, która jest niezbędna do codziennego funkcjonowania. Niestety często bywa tak, że posiadana przez nas studnia zamiast być obiektem zdrowej wody powoli nas truje i zabija. Dlatego też każdy z nas posiadający studnie lub inne ujęcie lokalne powinien zbadać wodę w odpowiednich wyznaczonych do tego instytucjach.
szklanka wody

Kiedy warto zbadać wodę ze studni?

Zbadajmy wodę w następujących przypadkach:

 • kiedy jest mętna
 • posiada dziwny smak
 • pachnie siarkowodorem
 • drażni naszą skórę po umyciu
 • pozostawia ślady na sanitariatach w postaci plam i zacieków w kolorze rdzawym bądź żółtym
 • kiedy dotknęła nas fala powodziowa
 • studnia długo nie była eksploatowana
 • w przypadku zatruć lub stałego korzystania przez dzieci lub osoby chore

Spotkał Cię podobny problem? Masz wyniki analizy wody i chcesz dobrać odpowiednią stację uzdatniania wody. Napisz do profesjonalistów: https://www.klarsan.pl/uslugi/dobor-urzadzen/

Jakie zanieczyszczenia są w wodzie ze studni?

Typowymi zanieczyszczeniami w naszej wodzie ze studni są związki żelaza i manganu. Obydwa są niepożądane i należy je usunąć. Niszczą nasze sieci wodociągowe, sanitariaty i odzież, a także rujnują stopniowo nasze zdrowie. Dlatego też posiadając lokalne ujęcie wody pitnej należy zaopatrzyć naszą instalację wodną w odżelaziacz wody.

Tego typu urządzenie zapewni nam stały dopływ oczyszczonej i zdrowej wody pozbawionej wszelkich zanieczyszczeń. Sam proces odżelazianie wody polega na wytrąceniu z cieczy związków żelaza oraz manganu, wszelkich osadów i zanieczyszczeń stałych. Dzięki temu otrzymujemy wodę zdatną do picia, bezpieczną oraz smaczną.

Nowoczesne odżelaziacz wody charakteryzują się stosunkowo dużą wydajnością, posiadają nowoczesne głowice sterujące, produkują małe ilości ścieków, zajmują niewiele miejsca. Najprostsze tego typu urządzenia dostępne są na rynku już w kwocie poniżej 2000zł spełniają one swoje podstawowe funkcje i usuwają skutecznie związki żelaza oraz manganu z wody. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup takiego urządzenia należy zbadać naszą wodę w odpowiednim laboratorium.

Odżelazianie wody – dlaczego jest tak zatem tak ważne?

W wodzie pitnej nadmiar występowania jonów żelaza i manganu nadaje cieczy nieprzyjemny posmak, zapach i jest szkodliwe dla zdrowia. Normy stężenia w/w pierwiastków są następujące: jony żelaza – 0,2000mg/dm3, natomiast manganu – 0,050mg/dm3. Proces odżelazianie wody polega na utlenieniu żelaza II do żelaza III i powstaniu nierozpuszczalnego wodorotlenku żelaza. Dzięki temu można całkowicie usunąć żelazo z wody. Korzyści płynące z odżelazianie wody są następujące:

 • woda przestaje być mętna i traci zabarwienie, odzież podczas prania nie niszczy się,
 • na urządzeniach sanitarnych nie pojawiają się już zacieki,
 • nasze instalacje wodne w domu przestają być atakowane przez bakterie wywołujące korozję,
 • poprawia się smak wody pitnej,
 • znika z wody piasek, muł oraz inne zanieczyszczenia.

Skąd żelazo w wodzie?

Związki żelazo w wodzie mogą pochodzić z gleby, czasem ze ścieków przemysłowych, z wód kopalnianych oraz są efektem korozji rur i zbiorników żelaznych. Z najnowszych badań wynika, że w co trzeciej polskiej studni woda jest zła. Woda jest bardzo często zanieczyszczona bakteriologicznie i chemicznie.

Jeśli chcemy być zdrowi musimy posiadać wodę dobrej jakości. Wody zaskórne z warstw 6 –10 metrów nie nadają się najczęściej do bezpośredniego picia. Dlatego posiadając tego typu ujęcie należy stosować odżelaziacz wody. Urządzenia tego typu usuwają z wody nie tylko nadmiar żelaza i manganu, ale także  też siarkowodór.

Z czego składa się odżelaziacz wody?

Odżelaziacz wody składa się z niekorodującego zbiornika, wysokowydajnego złoża o właściwościach katalitycznych utleniania związków żelaza, głowicy sterującej elektronicznie lub elektromechanicznie procesem filtracji oraz regeneracji złoża. Doborem, instalacją oraz montażem tego typu urządzeń powinien zajmować się profesjonalny serwis.

Do zastosowań domowych szczególnie polecane są odżelaziacze wody marki Ecoperla. Wśród nich klasyczny odżelaziacz wody Ecoperla Ironitower dostępny w czterech rozmiarach do wyboru oraz Ecoperla Oxytower z komorą sprężonego powietrza.

Woda ze studni – zalety i wady jej użytkowania

Komentarze 2 thoughts on “Woda ze studni – zalety i wady jej użytkowania

 • 27 czerwca 2019 z 15:32
  Permalink

  Od dzieciaka używałam wody ze studni, więc jak budowaliśmy z narzeczonym dom, również uparłam się na studnię. Niestety, woda w niej nie była już taka krystaliczna jak u rodziców. Musieliśmy zainwestować w dobry uzdatniacz do wody, który eliminuje żelazo i mangan. Jednakże, uzdatniona woda jest smaczna, delikatna, miękka i nie zawiera chloru, jak ta z wodociągu. Uważam, że warto pójść w tę stronę, nawet jeśli trzeba zainwestować w filtr. Na dłuższą metę koszty są podobne, a fajnie mieć swoją własną wodę ze studni – czystą, smaczną i klarowną 🙂

  Powtórz
 • 26 lipca 2019 z 16:43
  Permalink

  Gabrysiu, no nie wiem sama, czy zawsze studnia to dobre rozwiązanie… Jak się ma mocno zanieczyszczoną wodę na dużej głębokości, to czasem koszt uzdatnienia jest ogromny, oczywiście wszystko zalezy od wody, bo woda wodzie nierówna 🙂 Z tego co wiem, niektóre łatwiej uzdatnić, inne trudniej. Jeśli ma się wybór czy zrobić studnię czy lepiej miec wodę z wodociągu, to ja zawsze wybiorę wodociąg i dobrą opcją jest też instalacja zmiękczacza i wtedy woda jest miodzio. Ale wiadomo, każdy ma swoje zdanie i tez inne potrzeby. Jakbym miała podlewać hektar ogródka wodą z wodociągu, to bym sie nie wypłaciła 🙂

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.