W przypadku większości polskich ujęć, woda otrzymana z nich charakteryzuje się wysoką zawartością rozpuszczonych związków magnezu i wapnia. Są odpowiedzialne za jego twardość, co powoduje wiele niepożądanych zjawisk podczas codziennego użytku. Magnez i wapń występują w postaci węglanu. W przypadku ich wysokiego stężenia woda nie nadaje się do zaopatrzenia sieci komunalnych. Nie powinno się jej też stosować w gospodarce wodnej do wytwarzania energii, na przykład w kotłach parowych lub wymiennikach ciepła.

problemy z twardą wodą w domu

Dlaczego lepiej nie używać twardej wody?

Obecność jonów wapnia i magnezu w wodzie powoduje znaczne zmniejszenie sprawności i funkcjonalności urządzeń termicznych i może prowadzić do wczesnego zużycia elementów grzewczych. Drogą do powstrzymania tych zjawisk jest zmiękczenie wody. Proces ten umożliwia ochronę przed nieprzyjemnym wyglądem umywalek, wanien, baterii i innych urządzeń sanitarnych. Dobre zmiękczanie wody znacząco zmniejsza zużycie energii, ponieważ usuwany jest szlam niszczący sprzęt gospodarstwa domowego. Zmiękczacz wody można zastosować w przypadku praktycznie każdego ujęcia własnego. Jest to nawet wskazane, dlatego warto przejrzeć chociażby najnowszą ofertę produktów uzdatniających polskiej marki Ecoperla dostępną na https://www.zestudni.pl/zmiekczacze-wody/

Zmiękczacze wody – ratunek dla instalacji

Zmiękczacze wody usuwają jony wapnia i magnezu, głównie poprzez wymianę jonową za sprawą żywicy jonowymiennej. Jonity to substancje stałe, które nie rozpuszczają się w wodzie i są wysoce odporne na związki chemiczne. Mają możliwość wymiany własnych jonów z jonami obecnymi w roztworze. W tym procesie woda poddawana obróbce jest przepuszczana przez złoże, w którym jony wapnia i magnezu są wymieniane na jony sodu. Wymiana jonów jest stechiometryczna i odwracalna. W ten sposób zmiękczacze wody stopniowo ulegają zużyciu, więc jon usunięty z żywicy musi zostać ponownie wprowadzony do procesu regeneracji.

Twarda woda – zamiast cieszyć swoich użytkowników, niszczy im instalacje

Komentarz do “Twarda woda – zamiast cieszyć swoich użytkowników, niszczy im instalacje

  • 27 września 2018 z 20:22
    Permalink

    W Internecie widziałem zdjęcia rur pokrytych kamieniem. Masakra. Ich światło było zmniejszone nawet o połowę. To najlepszy dowód na to, jak twarda woda potrafi oddziaływać na domowe instalacje i pewnie urządzenia AGD mające z nią styczność. Na szczęście coraz więcej ludzi decyduje się na zmiękczacz wody.

    Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.