Choć sterylizacja promieniowaniem najczęściej kojarzy nam się z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego, to nie jest to jedyna metoda.

bakterie w wodzie ze studni

Promieniowanie jonizujące

Ta metoda jest znacznie mniej uniwersalna niż sterylizacja wykorzystująca promieniowanie UV. Sam bowiem fakt, że wykorzystywane są w niej izotopy emitujące promieniowanie gamma, takie jak choćby izotopy kobaltu sprawia, że nie jest ona dostępna dla przeciętnego człowieka. Są jednak zastosowania, w których sterylizacja promieniowaniem ultrafioletowym nie wystarcza. Promieniowanie jonizujące sprawdza się dużo lepiej choćby przy sterylizacji różnego rodzaju medycznych wyrobów jednorazowego użytku, takich jak strzykawki czy igły. Wysoce efektywna jest ta metoda także w przypadku sterylizowania różnego rodzaju produktów leczniczych czy kosmetyków, a nawet materiałów transplantacyjnych.

Znajdź swoją lampę UV do uzdatniania wody ze studni na https://www.krainawody.pl/6-lampy-bakteriobojcze

Wszechstronność ultrafioletu

Pomimo tego, że w swojej niszy promieniowanie jonizujące jest świetne do efektywnej sterylizacji, to trudno sobie wyobrazić, że metoda ta będzie wykorzystywana choćby do takich celów jak sterylizacja wody ze studni. Jeśli zatem mamy bakterie w wodzie, których chcemy się pozbyć- to pozostaje nam powrót do tradycyjnego sterylizowania z wykorzystaniem promieni UV.

Promieniowanie UV – jedna z najskuteczniejszych metod zwalczania bakterii w wodzie

Komentarze 2 thoughts on “Promieniowanie UV – jedna z najskuteczniejszych metod zwalczania bakterii w wodzie

 • 27 września 2018 z 20:06
  Permalink

  Lampy UV są uznawane za jeden z najbardziej skutecznych sposobów ochrony instalacji przed rozwojem mikroorganizmów. My zamontowaliśmy takie ustrojstwo u siebie. Cały czas musi być podłączona do prądu, trzeba raz w roku wymienić żarnik i właściwie tyle. Na pewno śpimy spokojniej.

  Powtórz
 • 27 września 2018 z 20:08
  Permalink

  Na przykładzie swoim, swojej rodziny i kuzynostwa mogę powiedzieć, że woda ze studni zazwyczaj wymaga choćby najmniejszego uzdatniania. Na pewno jej posiadanie nie jest darmowe. U nas praktycznie każdy ma coś do uzdatniania – od filtrów mechanicznych, przez odżelaziacze, systemy odwróconej osmozy, aż po lampy UV.

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.