Woda pitna powinna być pozbawiona wszelkich substancji chorobotwórczych, aby można było o niej powiedzieć, że jest bezpieczna dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Dlatego wody mogące zawierać bakterie i wirusy muszą być poddawane dezynfekcji.

Promieniowanie UV w lampach bakteriobójczych

Dezynfekcja wody za pomocą lamp UV

Okazuje się, że nawet woda, która pochodzi z pozornie czystego źródła może być zanieczyszczona bakteriologicznie i przez to stać się przyczyną groźnego zatrucia. Zwłaszcza, jeśli pochodzi z ujęcia powierzchniowego, lub płytkiej studni. Sterylizacja wody ze studni to bardzo istotna sprawa, której nie należy bagatelizować. Naświetlanie wody światłem ultrafioletowym (dezynfekcja przy pomocy lampy UV) jest metodą sterylizacji, która nie wprowadza żadnych substancji chemicznych. Ponadto ten rodzaj sterylizacji nie zmienia również ani smaku ani zapachu uzdatnianej wody. Z racji faktu, że nie wprowadza się do niej żadnego środka chemicznego, nie grozi również przedawkowaniem środka dezynfekującego.

Jak działa ten sposób dezynfekcji wody?

Promieniowanie UV ma na celu przede wszystkim unicestwić wszelkie groźne wirusy i bakterie, które w tej wodzie mogą się znajdować. Promieniowanie ultrafioletowa przerywa łańcuch DNA i bakterie w wodzie zostają unicestwione.

Czy promienie UV mogą skutecznie uzdatniać wodę ze studni?

Komentarz do “Czy promienie UV mogą skutecznie uzdatniać wodę ze studni?

  • 27 września 2018 z 20:14
    Permalink

    Przed zakupem lampy bakteriobójczej bardzo dużo czytałem na ten temat. Okazuje się, że samo promieniowanie UV jest niebywale skuteczne. Problem stanowi jednak fakt, że inne zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie mogą zmniejszać skuteczność dezynfekcji. Dzieje się tak, ponieważ bakterie często ukrywają się pod innymi substancjami i w ten sposób unikają promieniowania. Tak więc często potrzebna jest nie tylko lampa UV, ale i inny rodzaj filtracji wody.

    Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.