Za powstawanie nalotu na sanitariatach, osiadanie kamienia na naczyniach czy obniżenie wydajności sprzętu AGD, zazwyczaj odpowiedzialna jest twarda woda. Twardość określana jest na podstawie wysokości stężenia osiąganego przez rozpuszczone w wodzie pierwiastki chemiczne, takie jak wapń czy magnez.

Im stężenie to jest wyższe, tym twardsza jest ciecz. Wyróżnić można kilka poziomów twardości wody. W wodzie średnio twardej znajduje się od 200 do 300 miligramów węglanu wapnia na decymetr sześcienny. W wodzie twardej znajduje się 300 miligramów, natomiast w bardzo twardej stężenie węglanu wapnia jest wyższe od 500 miligramów na decymetr sześcienny.

Dlaczego twarda woda jest problemem?

Twarda woda wykazuje znacznie gorsze właściwości czyszczące zabrudzonych powierzchni. O wiele gorzej pienią się w niej szampony, mydła oraz inne środki czystości, przez co konieczne jest zużywanie ich w większych ilościach. Najskuteczniejszym rozwiązaniem tych problemów są zmiękczacze wody, których stosowanie pozwala na usunięcie związków odpowiedzialnych za jej twardość. Ma ona bardzo duży wpływ nie tylko na niedużą ekonomiczność detergentów, ponieważ negatywnie oddziałuje również na ludzki organizm. Dlatego zmiękczanie wody jest bardzo ważne ze względów zdrowotnych.

Więcej informacji na https://www.klarsan.pl/dom/zmiekczacze-wody/

Najlepszy sposób na problemy z wodą

Twarda woda ma  bardzo niekorzystny wpływ na włosy, które po umyciu są zazwyczaj szorstkie, sztywne i kiepsko się układają. Problemem jest również odpowiednie ich nawilżenie, przez co wymagają stosowania dużej ilości odżywek nawilżających oraz zmiękczających. To z kolei bezpośrednio wpływa na ich przetłuszczanie, powstawanie łupieżu czy nawet wypadanie. Ubytki spowodowane są nadmiernym wysuszeniem oraz podrażnieniem skóry głowy. Przez to włosy stają się matowe, mało atrakcyjne oraz słabo odżywione. Uratować może je dopiero zmiękczacz wody, dlatego warto w niego zainwestować.